خانه هوشمند

سیستم  مدیریت هوشمند ساختمان BMS

انرژی نقش به سزایی در عرصه سیاسی و اجتماعی بشر ایفا می کند در قرن حاضر مهمترین دارائی هر جامعه میزان ذخایر انرژی آن می‌باشد و امنیت ملی آن‌ها مستقیما به این منابع وابسته است.

با كمبود منابع موجود در جهان نقش این مجموعه حیاتی هر دهه بیشتر خواهد شد و لذا بهای پرداختی آن نیز افزایش می‌یابد. این امر سبب ایجاد روند و روش‌های صرفه جوئی و بهینه سازی مصرف انرژی می‌باشد


درگام دوم رفاه انسان، امنیت و آرامش او یكی از معیارهای مهم بشر بوده و هر لحظه تلاشی در جهت ارتقا آن داشته اكثر ابداعات واختراعات نخستین انسان‌ها تا به حال در این مقوله گنجانده می‌شود و به این مطلب صحه گذاشته است.
صنعت هوشمند ساختمان در راستا این دو گام حركت داشته و هدف کلی این سیستم در حالت کلی راحتی افراد در کنار مدیریت و کنترل صحیح تاسیسات ساختمان همراه با صرفه جویی در مصرف انرژی میباشد.
BMS   بنا به تعریف انیستیتو ساختمان‌های هوشمند بنایی است كه با استفاده بهینه از چند عنصر پایه ای: سازه، سیستم، خدمات، مدیریت و روابط درونی آن‌ها محیطی مناسب و دارای صرفه اقتصادی ایجاد نماید. BMS   در سال 1970 میلادی به جهان معرفی گردیده است و بنا به آماری كه IBM در نشست 5در5 سال 2008 منتشر كرد یكی از 5 تكنولوژی جهان می‌باشد كه طی 5 سال آینده جهان را متحول خواهد كرد.
امروزه BMS یا سیستم مدیریت هوشمند ساختمان به یکی از گریزناپذیرترین شاخه¬های علمی، تحقیقاتی و اجرایی در ساختمانها بمنظور نظارت اتوماتیکی و کنترل تاسیسات تبدیل گردیده است.

معماری سیستم هوشمند مدیریت ساختمان (BMS)

BMS مجموعه‌ای از کنترلر‌هاست كه به صورت یك شبکه به هم متصل می‌با‌شند.  این مجموعه كنترلرها اطلاعات متغیرها را نظیر درجه حرارت، رطوبت، نور، آمپر یا وضعیت و حالت كاركرد تجهیزاتی مثل پمپ، فن را كه توسط سنسور و سوئیچ‌ها اندازه‌ گیری می شود دریافت و پس از آنالیز آن‌ها فرمان را به عملگرها و موتورها ( موتور دمپرها، كنتاكتورها و ...) ارسال می نماید. و از طریق نرم افزار  می توان به تمامی این شبكه دسترسی داشت واز این طریق می توان اطلاعات وآلارم‌ها را از راه دور دریافت، ذخیره و آنالیز نمود و همچنین می توان به تمامی عملگرها بدون نیاز به مراجعه حضوری فرمان صادرنمود.

سطوح سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند معمولاً در سه سطح دسته بندی می شود:

سطح اول از این معماری لایة فیلد (Field) و یا همان تجهیزات محرک و سنسور مورد استفاده برای کنترل تجهیزات است. این لایه در حقیقت قرمان¬های رسیده از لایه های بالاتر را به سیستم اعمال کرده و نتیجة اعمال چنین فرامینی را در اختیار لایة بالاتر قرار می دهد.
سطح دوم لایة کنترل و اتوماسیون است و در حقیقت کنترل تجهیزات HVAC از قبیل بویلر، چیلر، هواساز و غیره با استفاده از حلقه های کنترلی موجود در این لایه انجام می شود. این حلقه های کنترلی که (Direct Digital Control) DDC ها در آن قرار دارند تلاش می کنند تا وضعیت کاری هر یک از تجهیزات HVAC را در محدودة تعریف شده حفظ کنند.
 سطح سوم در این دسته بندی لایة مدیریت است. همانطورکه پیش تر اشاره شد لایة کنترل، عملیات کنترل خود را بر اساس مجموعه ای از تعاریف از جمله SETPOINT انجام می دهد و واکنش خود به حالات خطا را طبق تعاریف سیستم انجام می دهد. این تعاریف و مقادیر از طریق لایه مدیریت در اختیار لایة کنترل قرار می گیرد و تنظیم آن توسط اپراتور انجام می شود. بدین ترتیب کنترل با حذف حضور فرد در چرخه کنترل، عملیات را به ماشین می سپارد و لایه مدیریت اجازه نظارت بر سیستم کنترل و مدیریت و تغییر رفتار آن بسته به نیاز را به اشخاص می دهد. در این لایه اقداماتی نظیر گزارشگیری و پایش وضعیت تمامی سیستم های ساختمان، مدیریت خطا و تغییر الگوهای کاری شامل تغییر ست پوینت ها، محدودیت ها و زمانبندی ها، صورت می پذیرد.

موارد كنترلی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)
•    سیستم های قدرت (شامل سیستم های ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق اضطراری)
•    سیستم تامین روشنایی (تجهیزات روشنایی)
•    سیستم تامین گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC)
•    سیستم های ایمنی و بازدید (شامل بازرسی مکان های مختلف و سیستم اعلام سرقت، امکان دید قسمت های مختلف، سیستم مدار بسته و ...)
•    کنترل سطح دسترسی
•    سیستم آتش نشانی (شامل اعلام و اطفای حریق)
•    کنترل آسانسورها و بالابرها
•    سیستم آبرسانی (شامل تنظیم دبی و فشار آب مناطق مختلف، قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف، امکان کنترل آبیاری فضای سبز و ...)
•    و موارد دیگری که هریک بسته به کاربری ساختمان و سطح درخواست کاربر قابل لحاظ در سیستم می باشد.
•    معماری سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

دیدگاه‌ها  

0 # کریم 1398-06-10 12:46
کامل بود مرسی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید